קיה. הכוח להפתיע.

קיה אקסיד 2019. מרכב, צורה. רכב שטח 5 דלתות, 1 דור

KIA Motors Corporation – מותג המכוניות דרום-קוריאני ותיק, אשר נוסד בשנת 1944 והתחיל את דרכו בייצור אופניים ואופנועים בעבודת יד. השם "KIA" מורכב מראשי תיבות של המשפט "לצאת לעולם מאסיה". והם אכן הצליחו ללא כל ספק! כיום שווי המותג "KIA" מגיע ל-5,4 מיליארד דולר ארה"ב (על פי הנתונים לשנים 2011-2019). לפני כשנתיים חגגה KIA Motors את השקתה של מכונית מספר ה-10 מיליון שלה. כיום, המוצרים הנושאים את הלוגו KIA נמכרים ב-170 מדינות ברחבי העולם. כמות המכירות של אחד הדגמים של קיה, הפופלרי ביותר - KIA Rio, הגיעה כמעט ל-500 אלף יחידות (על-פי הנתונים לשנים 2011-2019).

למרות ההצלחה בתחילת הדרך, המותג "קיה" איבד את עצמאותו ועבר תחת חסותה של קבוצת Hyundai Motor Group. לאחר שורה של משברים כלכליים, החובות של KIA הגיעו ל-5,7 מיליארד דולר, החברה ספגה הפסדים רבים ונמכרה למי שהציע את המחיר הגבוה ביותר. חברות ענק רבות הביעו את רצונן לרכוש את KIA, ביניהן: Samsung, Daewoo Motors ואף Ford Motor. אך Hyundai הקוריאנית עברה את כולן בסיבוב. מאז קיה נמצאת בבעלותה של Hyundai. קבוצת Hyundai-KIA Automotive Group הינה יצרנית רכב החמישית בגודלה בעולם, המייצרת מעל 1,4 מיליון מכוניות בעולם. מותג המכוניות הענק הקוריאני נמכר ב-172 מדינות ברחבי העולם והכנסתו השנתית עולה על 17 מיליארד דולר (על-פי הנתונים לשנים 2011-2019).

קבוצת Hyundai-KIA Automotive Group היא יצרנית רכב החמישית בגודלה בעולם, המייצרת מעל 1,4 מיליון מכוניות בעולם!

כיום כל הדגמים של KIA נבנות על גבי הפלטפורמות של חברת Hyundai. בדרך כלל החברה נוהגת לייצר דגם תחת המותג Hyundai ולאחר מכן מייצרים דגם נוסף תחת המותג KIA המבוסס על אותה פלטפורמה. למרות כל הקשיים, השינויים שעברו על חברת KIA, שיחקו לטובתה. תוך שלוש שנים בלבד היקף המכירות השנתיות של KIA בעולם גדל ביותר מ-80% והגיע קרוב ל-2,5 מיליון מכוניות בשנה. בשנת 2007 המכון הבריטי לניהול התחבורה והרכב, הכריז על KIA כעל יצרנית רכב הגדולה ביותר של השנה. לאחר האיחוד עם Hyundai, שורת הדגמים של KIA עברה שינוי והשתדרגה במספר חידושים.

מקור השם

הכוח להפתיע... קיה אכן מצליחה להפתיע את כולנו בכל פעם מחדש. "The Power to Surprise" – זוהי סיסמת הפרסום הרשמית של יצרנית הרכב הגדולה מדרום קוריאה – חברת KIA Motors. KIA Motors Corporation – חברת מכוניות הוותיקה מדרום קוריאה נוסדה בשנת 1944. השם "KIA" מורכב מראשי תיבות של המשפט "לצאת אל העולם מאסיה". החברה שנוסדה ממש לפני תחילת המלחמה בין צפון קוריאה לדרום קוריאה בשמה דאז KyungSung Precision Industry, עסקה בייצור אופניים ואופנועים בעבודת יד. אכן כך! עובדה מעניינת - תרגום המושג "precision industry" מאנגלית הוא "תעשייה המבוססת דיוק". התוכלו לתאר לעצמכם את רמת התפתחות הטכנולוגיה במדינה שבה ייצור חלקי אופניים בעבודת יד היה משקף את הרמה הגבוהה ביותר של דיוק? קוריאה באותה תקופה הייתה אחת המדינות העניות ביותר באסיה וייצור עצמאי של אופניים פשוטים הפך לפריצת דרך אמתית. יש לציין שאת השם KIA החברה השאילה מאחד מדגמי האופניים שלה.

למרות הכל, בשנת ה-70, החברה החלה בייצור משאיות ומכוניות וכבר בשנת 1988 יצאה לאור מכונית המיליון של המותג. בשנת 1990 החברה משנה את שמה ל-KIA Motors Inc ומתחילה בכיבוש של שוק הרכבים העולמי.

חביבי הקהל

קהל הלקוחות אהב במיוחד את Rio הקטנטנה, שאגב זכתה באליפות עולם במרוצי קרח. המכונית בנויה על גבי אותה פלטפורמה כמו Hyundai Solaris ו-Hyundai i20. דגם זה שבר שיאי מכירות ברוסיה בשנת 2011 ועבר את Lada Granta ואת Hyundai Solaris. באותה קטגוריה של דגמי "קומפקט" זכו לאהבת הקהל גם KIA Vista ו-Pride הוותיקה.

השם "KIA" מורכב מראשי תיבות של המשפט "לצאת לעולם מאסיה" או ליתר דיוק – "להיכנס אל העולם מאסיה".

קטגוריית "С" – פלח שוק הפופולרי ביותר מיוצג על-ידי סדאן (Cerato (Spectra, אשר זכתה בפרס איגוד העיתונאים בקנדה. בקטגורית העסקים KIA Motors מציעה דגמי סדאן מכובדים Opirus ו-Magentis (בארה"ב נמכר תחת המותג Optima), שיתרונם העיקרי הוא האיזון האופטימלי בין מחיר לבין איכות. רכבי השטח של קיה - Sorento האלגנטי ו-Sportage הקומפקטי, זכו גם הם לאהבת הקהל. אוהבי חופשות משפחתיות בחרו במיניוואן KIA Carnival הנוח.

עובדה מעניינת, צורת הגריל "Tiger Nose" המוכרת בצורת הנמר השואג, הופיעה בדגמי KIA בשנת 2006, בזכות המעצב פטר שריינר שעבד לפני כן עם Audi ועם Volkswagen. בשנת 2012 קיה מייצרת את מכוניתה הראשונה מקטגורית יוקרה, אשר הפכה לפופולרית מאוד בקרב קהל הלקוחות – סדאן Quoris בעלת הנעה אחורית (שמה בקוריאה היה KIA K9). היא בנויה על גבי אותה פלטפורמה כמו Hyundai Equus, אך בעלת בסיס גלגלים מוארך יותר ועיצוב תוקפני ונועז יותר.

נכון להיום, התאגיד KIA Motors מזוהה בקרב מומחי הרכב כיצרנית רכב הראשונה בדרום קוריאה ולא מפסיקה להפתיע את כולנו עד עצם היום הזה.

קבוצת Hyundai

ועוד עבור קבוצת Hyundai