Skoda הוא מותג הרכב הצ'כי האגדי בעל היסטוריה של יותר ממאה שנים. Skoda עברה כברת דרך ארוכה מייצור אופניים עד למכוניות אייקוניות. כיום, Skoda היא אחת מחברות הבת של Volkswagen Group-המובילה העולמית במכירות רכב. כל המכוניות של המותג "Skoda" מיוצרות על פלטפורמות פולקסווגן ונמכרות ביותר מ-100 מדינות, על פי תוצאות משנת 2018
סקודה אוקטביה RS ‏2020. מרכב, צורה. ליפטבק, 4 דור
AUTOBOOM

סקודה-אם תרצה שמשהו יעשה כמו שצריך, עשה זאת בעצמך.

סקודה אוקטביה RS ‏2020. מרכב, צורה. ליפטבק, 4 דור

Skoda הוא מותג הרכב הצ'כי האגדי בעל היסטוריה של יותר ממאה שנים. Skoda עברה כברת דרך ארוכה מייצור אופניים עד למכוניות אייקוניות. כיום, Skoda היא אחת מחברות הבת של Volkswagen Group-המובילה העולמית במכירות רכב. כל המכוניות של המותג "Skoda" מיוצרות על פלטפורמות פולקסווגן ונמכרות ביותר מ-100 מדינות, על פי תוצאות משנת 2018, סך כל המכירות בעולם עלה על 1,25 מיליון יחידות.

כיום Skoda היא אחת החברות הבנות של Volkswagen Group. VAG היא המובילה בעולם במכירת מכוניות, המחזיקה לא רק במותג Skoda, אלא גם ב-Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, MAN, Porsche, Seat, Scania, Volkswagen עצמה כמובן, וגם אופנועי Ducati. כל מכוניות Skoda מיוצרות בפלטפורמות של Volkswagen. Škoda Auto היא עדיין יצרנית הרכב הגדולה ביותר בצ'כיה, היא ממשיכה את ההיסטוריה והמסורות של החברה הצ'כית האגדית Laurin & Klement, שנוסדה בשנת 1895.

איך הכול התחיל?

הכל התחיל בסקרנות ... מוכר ספרים פשוט ווצ'לב קלמנט קנה אופניים מיובאים יקרים במיוחד. אך התברר לו שהם פגומים, היצרן סירב לקבלם חזרה ולתקנם או להחזיר את הכסף. אבל ווצ'לב קלמנט התגלה כאדם שלא מוותר! הוא החליט לתקן את האופניים בעצמו וליצור דגם חדש בעצמו! הוא עשה חוזה עם מכונאי מקומי, העונה לשם ווצ'לב גם כן, לאורין. יחד הם יצרו אופניים. האופניים מ-Vaclavs בשם "Slavia" היו אמינים, במחירים סבירים, והכי חשוב - עם אחריות מלאה! לאחר ההצלחה הם פנו ליצור אופנועים, ובהמשך מאז 1905 הם החלו לייצר גם מכוניות משלהם. לחברה שלהם הם קראו Laurin & Klement, המכונית הראשונה שלהם, Voiturette A, הפכה כל כך פופולרית עד כי מכירותיה אפשרו לחברה להרחיב משמעותית את הייצור שלהם.

אגב, תולדות החברה איננו הדבר המעניין ביותר בחברה זו. כיום כבר אי אפשר להטיל ספק באופי הספורטיבי של מכוניות Skoda! הם זכו באינספור פרסים במגוון רחב של מרוצי מכוניות. דגמי Skoda נבדלים זה מזה ביכולות הסתגלות למסלולים מגווים, דבר זה הפך אותם באופן קבוע לזוכים במרוצי מכוניות. שרשרת הניצחונות החלה בסיטואציה מעניינת מאוד במהלך מרוצי אופנועים לפני קצת יותר ממאה שנה. מעצב חברת Laurin & Klement החליט לקחת בעצמו חלק בתחרות בשנת 1901, לאחר שנסע מפריס לברלין. דגם האופנוע שפותח למרוץ היה כה מוצלח עד שהמשתתף הצ'כי קבע שיא מהירות מוחלט. עם זאת, הניצחון בעל התוצאה המדהימה לא נספר! כל זאת בגלל הצ'כי המהיר שהגיע לקו הסיום בשעה שלוש לפנות בוקר, כאשר כל חברי חבר השופטים ישנו שינה עמוקה ולא הצליחו לאמת את התוצאה.

עד 1920 החברה כבר ייצרה לא רק מכוניות, אלא גם משאיות, אוטובוסים, מנועי מטוסים ומכונות חקלאיות. אך היא הייתה צריכה יותר עוצמה וכוח! כתוצאה מכך התמזגו Laurin & Klement עם המפעל הגדול ביותר לבניית מכונות בצ'כיה - Škodovy závody. המייסד שלהם - אמיל סקודה - נתן את השם לתאגיד החדש. אז בשנת 1925 הופיע מותג מכוניות חדש - ŠKODA.

סיפור הולדתו של סמל החברה

סמל הדומה ל"ראש אינדיאני" הפך כיום למעגל או לגלגל שיניים מראה על תהליך ייצור בלתי פוסק. "החץ" מייצג חדשנות, דיוק ואיכות גבוהה. "העין" היא ראיית הנולד, היכולת לראות את הדבר הבא. ובכן, "כנפיים" הן תנועה קדימה, מהירות, התקדמות והתפתחות.

בשנת 1926, הלוגו של Skoda הופיע בצורת "חץ מכונף" - הסמל המפורסם, שנחשב לאחד הלוגואים המקוריים והמסוגננים בעולם. אגב, ישנן מספר גרסאות לאופן בו נוצר סמל המקורי זה.

אחד מהם מספר כי במהלך מסעותיו בארצות הברית, אמיל סקודה ראה את כיסוי ראש הנוצות המפורסם של האינדיאנים - התושבים הילידים של אמריקה. הוא כל כך התלהב ממנו, עד שצייר את הסמל בדמות ראש מסוגנן של אינדיאני עם כיסוי ראש בצורת חמש נוצות, אבזם עגול וחץ. יש גרסה אחרת, פרוזאית יותר - משרת אמריקאי עבד בביתו של סקודה, והוא זה שהיווה השראה לדימוי הרומנטי של האינדיאנים והחופש.

נוסף על כך יש המייחסים את המצאת הלוגו למנהל המסחרי של החברה ט.מליץ', ששרטט על דף נייר ראש של אינדיאני עטור נוצות בתוך במעגל. הדימוי התפרש כדלקמן: ייצור בלתי פוסק בצורת מעגל, דיוק של חץ כסמל לערנות וראיית הנולד, כמו עין של האינדיאני, ונוצות כסמל למהירות ולהתקדמות.

לא משנה מה היה המקור, בימינו פירוש הסמל הוא כדלקמן: "הראש האינדיאני" הפך למעגל או לגלגל שיניים מראה על תהליך ייצור בלתי פוסק. "החץ" מייצג חדשנות, דיוק ואיכות גבוהה. "העין" היא ראיית הנולד, היכולת לראות את הדבר הבא. ובכן, "כנפיים" הן תנועה קדימה, מהירות, התקדמות והתפתחות.

חברת מכוניות Skoda, שהוקמה על ידי שני אנשים רגילים שהלכו עם העיקרון "אם אתה רוצה לעשות משהו היטב, עשה זאת בעצמך!", היא אחד המנועים העיקריים של כלכלת צ'כיה. אגב, שני הווצ'יסלבים המייסדים לא נשכחו. הגרסאות היוקרתיות והמאובזרות ביותר של דגמי ŠKODA נקראות Laurin & Klement. כך הרעיון, שמקורו בשני רוכבי אופניים נלהבים, הביא בסופו של דבר לענקית הרכב, האהובה בכל העולם. מכוניות Skoda נמכרות ביותר ממאה מדינות; בסוף שנת 2018 היקף המכירות ברחבי העולם עלה על 1.25 מיליון. מותג Skoda אהוב מאוד בצ'כיה. רוב האוכלוסייה נוהגת במכוניות Octavia. יתרה מזאת, בחירה כזו, על פי המחקר, נובעת בדיוק מהגאווה בתעשיית הרכב שלהם.

מכוניות Skoda נמכרות ביותר ממאה מדינות; בסוף שנת 2018 היקף המכירות ברחבי העולם עלה על 1.25 מיליון. מותג Skoda אהוב מאוד בצ'כיה. רוב האוכלוסייה נוהגת במכוניות Octavia.

עובדות מעניינות אודות החברה

Skoda תומכת נלהבת בענף ההוקי קרח כל כך הרבה זמן שהיא אפילו נרשמה בספר השיאים של גינס על כך. יצרנית הרכב הצ'כית משמשת כנותנת החסות הכללית של התחרות למעלה מעשרים שנה ברציפות, ואף יותר מזה היא מספקת הסעות לאורחים ולמשתתפות באליפויות העולם בהוקי קרח. האם מישהו יודע שבכל מכוניות Skoda שלפני המלחמה ההגה היה בצד ימין? כל זה בגלל שלפני מלחמת העולם השנייה בצ'כיה נהגו לנהוג בצד שמאל! והאם אתם יודעים על כך שהמנועים במכוניות הישנות היו בחלק האחורי של המכונית, כמו ברכביPorsche ? אכן, מאז 1964 ובעשרים השנים לאחר מכן הותקנו באופן בלעדי מנועים על מכוניות צ'כיות בחלק האחורי של הרכב.

ומה מקור המילה "Octavia" שמקורן בלטינית "octava"? כלומר, "השמינית" כמו התווים. המכונית הצ'כית נקראה כך מכיוון שהיא הייתה הדגם השמיני שהופק תחת המותג Skoda לאחר סיום מלחמת העולם השנייה. היא זו שבאה להחליף את האנכרוניזם האחורי של המנוע.:)

ה Octavia החדשה נוצרה על פלטפורמת A4 (PQ34) ,שתוכננה במיוחד עבור מכוניות ה-Golf של VW Group. לכן היא דומה למכוניות אחרות של קונצרן Volkswagen, אם אוכל לומר זאת, אחיה הרבים כמו: Volkswagen Golf/Bora Mk4 1J, Audi A3 Mk1 8L, Seat Mk1 1М ,VW Beetle ,Audi TT ! ה Octavia הוא הדגם המסיבי ביותר של Skoda, מכיוון שמעל שישה מיליון מכוניות מיוצרות תחת השם הזה כל שנה! גם עכשיו, עם צאת הדור השלישי של ה- Octavia ואפילו הדור רביעי כבר כמעט כאן, הדרישה לא מפסיקה לרדת.

האם אתם יודעים את הסיפור המבלבל הקשור בשמה של "Skoda 7" - " Kodiaq", מכונית שמתאימה במיוחד לאנשים גבוהים וגדלים במידתם. תחילה היא קבלה את השם Snowman – איש השלג, רמז לכך שרכב זה מיועד לאנשים בכל הגדלים, בזכות שורת המושבים השלישית בו. אז עלה הרעיון לשנות את שמה של לשמו של הדוב החום הגדול ביותר בכוכב הלכת - הקודיאק, המתגורר באי בעל שם זהה באלסקה. במהירה החליטו ללכת עם השם השני! כך הופיע Škoda Kodiaq, שנבנה על גבי פלטפורמת ה- Volkswagen Group MQB, שעליה, אגב, נוצר הדור ה-Volkswagen Tiguan 2 במקביל, בגרסה הצ'כית יש גרסה בעלת 7 מושבים. לכן הוא עולה על "חבריו מהשבט" הן בממדים חיצוניים והן פנימיים.

Škoda Kodiaq נקראה כך על שמו של הדוב החום הגדול ביותר בכוכב הלכת - הקודיאק, המתגורר באי בעל שם זהה באלסקה. השם "Octavia" מגיע מהמילה הלטינית "אוקטבה" - השמינית. Skoda Octavia הפכה לדגם השמיני ששוחרר תחת המותג סקודה לאחר תום מלחמת העולם השנייה.

בנוסף ל Kodiaq ה"ענקית", סקודה מייצרת גם קרוסאוברים קומפקטיים: Karoq, שהחליף את Skoda Yeti, המכונית המשפחתית Scala וקרוסאובר Kamiq. יש גם מכוניות קטנות: Škoda Rapid ו Škoda Fabia. וגם את Škoda Superb, שניתן לייחס אותה למכוניות "המשפחתית הגדולה" או למכוניות עסקית, מה שאתה הכי אוהב ומתאים לך :)

אגב, כיום בכל דגמי Škoda מצוידים בתיבת הילוכים ישירה (Shift DSG). מדובר לא רק בתיבת הילוכים אוטומטית! אלא בשילוב שני מצמדים ושתי תיבות הילוכים באחת! בזכות זה, החלפות הילוכים הינה מיידית, והדינמיקה של תיבת ההילוכים הזו דומה לזו המכנית! לכן, תוכלו למצוא שינוי מהיר, מדויק בכל מצב נהיגה, בתוספת צריכת דלק נמוכה, לפי סקודה, עד 22% פחות מאשר עם "אוטומטי" מסורתי! תינתן לך תנועה נוחה הן בכביש המהיר והן בפקקים העמוסים של העיר.

Škoda עשתה דרך ארוכה מליצור אופניים עד למכוניות אייקוניות, מסקרנת ולאגדה שך ממש. בהיסטוריה היו עליות ומורדות, מיזוגים ושינויים דרמטיים שהשפיעו את אופי היצרן ואפשרו לייצר דגמים שהם תמיד רלוונטיים, מבוקשים ואמינים. בהנחייתו הקפדנית של Volkswagen ,Škoda צועדת קדימה מבלי להאט את הקצב. עד שנת 2022 יהיו לנו 30 דגמים חדשים, כולל 10 דגמים חשמליים והיברידיים.