המותג האמריקאי Chevrolet "נרשם" באופן אמין בהיסטוריה של תעשיית הרכב העולמית והינו אחד הסמלים הבולטים של תעשיית הרכב באמריקה. Chevrolet או בכינוייו "Chevy"- הינו הדגם הכי פופולרי המיוצר על ידי התאגיד האמריקאי General Motors. הביקוש למכוניות מסוג Chevrolet ואהבה גדולה של האמריקאים למותג הביאו לכך שחברת Chevrolet הפכ
Crossover Chevrolet Blazer. 3rd generation, produced since 2018
AUTOBOOM

שברולט - החבר הטוב וסמלה של ארה"ב

Crossover Chevrolet Blazer. 3rd generation, produced since 2018

המותג האמריקאי Chevrolet "נרשם" באופן אמין בהיסטוריה של תעשיית הרכב העולמית והינו אחד הסמלים הבולטים של תעשיית הרכב באמריקה. Chevrolet או בכינוייו "Chevy"- הינו הדגם הכי פופולרי המיוצר על ידי התאגיד האמריקאי General Motors. הביקוש למכוניות מסוג Chevrolet ואהבה גדולה של האמריקאים למותג הביאו לכך שחברת Chevrolet הפכה לאחד הסמלים האייקונים של ארה"ב לצד בייסבול, נקניקיות ותרנגול הודו בחג ההודיה.

General Motors מחזיקה גם במותגי רכב אחרים: Buick , Cadillac, GMC, Holden. מוקדם יותר היו בבעלות GM Oldsmobile, Pontiac, Hammer, Saturn ואחרים. אחת החברות האמריקאיות הגדולות, תאגיד הרכב General Motors, במשך 77 שנה היה יצרן העל של מכוניות בכל רחבי העולם, אולם בשנים האחרונות איבד את עוצמתו ל Toyota ו Volkswagen. לתאגיד מפעלים ב-35 מדינות והוא מוכר את מכוניותיו ב-192 מדינות ברחבי העולם. Chevrolet נחשבת למכונית הנמכרת ביותר של תאגיד ענק זה.

מותג הרכב הנמכר של General Motors הינו Chevrolet.

הרובוט האמיץ באמבלי מסרט "רובוטריקים" הוא לוחם נמרץ נגד הרוע ולמען הצדק ושלום עולמי, עוצמתי ומהיר, מצחיק וטוב לב וללא ספק החבר הכי טוב. אלה המילים בהן ניתן להשתמש כדי לתאר את Chevrolet Camaro האגדית, שיצאה מפס הייצור של GM בשנת 1966. Camaro היא «muscle car» האמריקאית המפורסמת, חבר אמתי מפלדה וגיבורת הסרט "רובוטריקים". יחד עם Ford Mustang ו- Pontiac Firebird, Chevrolet Camaro הפכה למכונית המזוהה והנערצת ביותר באמריקה, ולא רק בשנים עברו, אלא גם בהווה.

מכונית הפולחן וכוכבת הקולנוע המפורסמת Chevrolet Camaro מופיעה לעתים קרובות בסרטים: "מהיר ועצבני", "ג'ק רייצ'ר", "שובו של הגיבור" עם פלדה ארני, והסרט המפורסם על מכונית הרוצחים "כריסטינה" – אך זהי אינה רשימה מלאה של סרטיה. לאחר יציאת הסרט "רובוטריקים", Chevrolet Camaro מזוהה ביותר עם הרובוט באמבלי. הצבע הצהוב של המכונית עם פסים שחורים צברה פופולריות כה רבה כך ש- GM אפילו הציגה Transformers Special Edition בצבע Rally Yellow.

אגב, ההיסטוריה של השם Chevrolet מעניינת מאוד.Chevrolet נוצרה כתגובה ל Ford Mustang החזקה שאיימה להשתלט על השוק. כדי למנוע יתרון מFord, Chevrolet השיקה את "הידיד" אמיתי של כל הנהגים - Camaro. שם זה אינו אלא פירוש למילה הצרפתית «camarade» שפירושה "חבר" או "ידיד". עד מהרה המכונית הפכה כל כך פופולרית שכמעט כולם רצו לקבל את החבר הזה מפלדה. GM עצמה עונה כששואלים אותה שאלות על מקור השם כך: "זה שמה של חיה אחת קטנה אך מסוכנת מאוד הניזונה אך ורק ממוסטנגים. :) Ford, כמובן, הגה הסבר משלו לשם "Camaro" והוא - שרימפס קטן מאוד, בתרגום מספרדית. אך הבדיחות הסתיימו במהרה כאשר Chevrolet Camaro עלתה על Ford Mustang במכירות.

יש לציין כי התחרות עם Ford הייתה כבר מראשית ההיסטוריה של החברה. אך כבר במהלך "השפל הגדול" Chevrolet סוף סוף עלתה על Ford בהיקף הייצור.

המכוניות המפורסמות ביותר

היה זה ה-Chevrolet שהיה הראשון שהציג רכב שטח בשוק בשנת 1935. זה היה Suburban Carryall. מאז ועד היום, Suburban, שכונה "טקסס לימוזין", היא אחד מהמכוניות השטח הפופולריות ביותר בשוק האמריקאי. אבל מלבדו, יש גם את סדרת ה- Blazer 4x4 K. זהו "רכב שטח אמיתי" מבית Chevrolet! הוא הצליח לעקוף את כל רכבי השטח המתחרים, ואף עלה על ה Suburban באיכויות תמרון. היום, מכוניות המותג Blazer מודרניות עם הנעת כל ארבעת הגלגלים, יחד עם Chevrolet Venture המרווחת, זוכות לביקוש בלתי פוסק. ולא רק בארצות הברית, אלא בכל רחבי כדור הארץ. נוסף על כך יש את דגם ה- Tahoe, ששובר שיאים .

Chevrolet Impala דורגה מספר אחת בדירוג הפופולריות של נהגי אמריקה מזה שנים רבות. שיא הייצור והמכירות שהושגו על ידי Impala לא נשבר עד כה.

בתולדות שברולט היה ה- Chevy Bel Air, שיצא לאור בשנת 1950, והפך מיד למכונית פופולרי להפליא, אפילו אייקוני. זה היה רכב קופה עם שתי הדלתות שהיה נדיר באותה תקופה! Chevy Bel Air הפך להיות יצירת מופת אלגנטית של Chevrolet ומאפיין יותר מכל את שנות ה-50. בשנת 1953 הופיעה מכונית אגדית נוספת – סדרה ראשונה של מכונית הספורט בארצות הברית - Corvette Chevrolet עם מנוע שמונה צילינדרים ומערכת דלק רוצ'סטר מהפכנית באותה תקופה. הספק המנוע של Corvette הגיע ל-300 כ"ס, ושנתיים לאחר מכן - עלה על כל ה-400 כ"ס! בשנת 1958 החלה ה Impala להיות הפופולרית ביותר, ולהתגלגל מפסי הייצור של GM, היא הייתה מרווחת יותר מהקאדילק ונגישה יותר יחסית לדגמים אחרים של .Chevrolet Impala דורגה מספר אחת בדירוג הפופולריות של נהגי אמריקה מזה שנים רבות. שיא הייצור והמכירות שהושגו על ידי Impala לא נשבר עד כה.

Chevy Cruze היא לא מכונית זוהרת או מפוארת מדי, אבל היא גם אחת המובילות במכירות בהיסטוריה המודרנית של שברולט. היא אחת מבין עשר המכוניות הנמכרות ביותר. GM השיקה לאחרונה בשנת 2019 אתChevy Corvette ZR1 שהיא שד מהיר ללא ספק, המהירה ביותר ש Chevroletאי פעם יצרה. מכונית העל מצוידת במנוע 6.25 ליטר 755 כ"ס, תיבת שבעה הילוכים ידנית או תיבת 8 הילוכים אוטומטית. Corvette החדשה אמורה לנוע במהירות שיא של 210 קמ"ש.

לידתו של המותג האגדי

ההיסטוריה של שברולט איננה רגילה כמו שאר המותגים המוכרים. בשונה ממותגי רכב רבים הנושאים את שמו של מייסדיהם, מותג שברולט נקרא על שמו של Louis Joseph Chevrolet - מכונאי רכב אמריקאי מפורסם ורוכב מקצועי ממוצא שוויצרי, שהיה אחד מנהגי המרוצים הטובים ביותר בארצות הברית לפני מלחמת העולם הראשונה, נהג Buick רשמי ואהוב מאוד על דייוויד ביואיק. ... היה זה לואי שברולט, הבעלים והמייסד של GM, שויליאם דוראן, הציע לו באופן אישי להשיק מכונית חדשה. יתרה מזאת, לפי גרסה אחת, דוראן כמעט ועיצב והרכיב את המכונית באופן ידני, ולפי הגרסה השנייה, רק הקונספט העיצובי הכללי היה שייך לו.

יהיה זה, המותג החדש קיבל את שמו של ספורטאי המפורסם, ומהנדסי GM החלו להתמודד עם הצד הטכני של הפרויקט בכספיו של דוראן. המחשבה של יושב ראש General Motors לניבוי פופולריות של מכוניות הנושאת שמו של רוכב הכוכבים היה מוצדק לחלוטין. כך יצאה לאור מכונית Chevrolet המפורסמת בעולם. בשנת 1917 שברולט הפכה לחלק מ- GM, ומכוניות תחת המותג החדש הפכו למוצר העיקרי של הקונצרן. ובכן, החל משנות העשרים של המאה העשרים, כמיליון מכוניות Chevrolet בשנה עזבו את פסי הייצור של GM.

הביקוש למכוניות שברולט והאהבה האמריקאית למותג הפכו את שברולט לאחד הסמלים האייקוניים של ארצות הברית, יחד עם בייסבול , נקניקיות ותרנגול הודו לחג המולד. גם אם הצהרות אלה שייכות למשווקי GM, דברי המפרסמים אינם רחוקים מהמציאות!

ההיסטוריה של הסמל

ההיסטוריה של הלוגו של שברולט מעניינת לא פחות. יש לכך עוד 3 גרסאות שונות! הגרסה הראשונה אומרת שמייסד החברה, דוראן, ראה רישום כזה על קירות המלון בו התגורר בפריס. על פי הטענה זו, על טפט בחדרו היה סימן האינסוף מתמטי, וזו הייתה צורה שמונה שוכב שהפך עם הזמן לאב-טיפוס של סמל Chevrolet האגדי שכבר היה קיים כבר אז. יש הטוענים שדוראן אפילו קרע חתיכת טפט כדי להביא אותה לארה"ב ולהראות את הסמל לשותפיו ...

הגרסה השנייה אומרת שמקורו של סמל זה שייך לבת היזם – מרג'רי דוראן. היא כתבה כי בשנת 1929 המציא אביה את סמל שברולט בשעות הצהריים. זה היה בזמן שהוא בדרך כלל חשב והרהר על שמות וסמלים חדשים למכוניות. הוא צייר את הרישומים שלו על מפיות, ולפעמים ישירות על המפה.

הגרסה שלישית להופעתו של סמל Chevrolet הוצעה על ידי אשתו של דוראן. היא טענה כי במהלך אחד ממסעותיה באמריקה, היא ובעלה שהו בעיירה קטנה בוירג'יניה. בארוחת הבוקר באותו בוקר, בעלה ביקש עיתון חדשות מקומי. בזמן שקרא את החדשות, הבעלים של General Motors הסב בטעות את תשומת ליבו לפרסומת של חברת פחם עם סמל של "עניבת פרפר."

מה שזה לא יהיה, בשנת 1914 המותג Chevrolet קבל כבר לוגו משלו, וכיום סימן הצלב של Chevrolet , כמו המכונית עצמה, כבר "נחקק" באופן יסודי בתולדות תעשיית הרכב העולמית והפך לאחד הסמלים האייקוניים של תעשיית הרכב באמריקה.