Jeep -הינו מותג מכוניות המפורסם ביותר בעולם, המיוצר כיום כחלק מתאגיד האיטלקי-אמריקאי Fiat Chrysler Automobiles N.V. שהוא היצרן השמיני בהיקף כלי רכב המיוצרים בעולם. המותג Jeep מוכר ביותר בזכות התכונות היוצאות דופן שיש לו מחוץ לכביש . מכונית שהפכה לאגדה ושמה הפך לשם דבר המאפיין קבוצה שלמה של רכבי שטח. לעתים קרובות מאוד
ג'יפ רנגלר ‏2017. מרכב, צורה. רכב שטח 3 דלתות, 4 דור
AUTOBOOM

ג'יפ - רכב שטח בעל היסטוריה צבאית

ג'יפ רנגלר ‏2017. מרכב, צורה. רכב שטח 3 דלתות, 4 דור

Jeep -הינו מותג מכוניות המפורסם ביותר בעולם, המיוצר כיום כחלק מתאגיד האיטלקי-אמריקאי Fiat Chrysler Automobiles N.V. שהוא היצרן השמיני בהיקף כלי רכב המיוצרים בעולם. המותג Jeep מוכר ביותר בזכות התכונות היוצאות דופן שיש לו מחוץ לכביש . מכונית שהפכה לאגדה ושמה הפך לשם דבר המאפיין קבוצה שלמה של רכבי שטח. לעתים קרובות מאוד, אנחנו לא אומרים "SUV" וגם לא "רכב שטח", אלא - "ג'יפ". האמריקאים מקשרים את ה Jeep עם רכב שטח צבאי שלקח חלק בניצחון במלחמת העולם השנייה. חיים חופשיים בעולם מלאי הרפתקאות! פילוסופיה פשוטה זו מאפיינת את המכונית הזאת בצורה הטובה ביותר. המותג Jeep נמכר ביותר מ-120 מדינות ברחבי העולם, ומספר הרכבים בעלי המותג Jeep המפורסם עלה על 9 מיליון (ע"פ נתונים לשנת 2011-2019).

Fiat Chrysler Automobiles N.V הינה אחת מעשרת יצרניות הרכב המובילות בעולם, המוכרת כ-4.84 מיליון מכוניות בשנה, שהם כ-5.6% מכלל מכירות העולם. FCA מחזיקה לא רק במותג הJeep, אלא גם ב-Alfa Romeo, Chrysler Dodge, Maserati, Ferrari, Lancia, RAM. אך בעיקר בזכות המותג Jeep השיגה את מרבית הצמיחה במכירות העולמיות של הקונצרן . לפני DaimlerChrysler Corp, המותג הJeep היה בבעלות American Motors, ואפילו קודם לכן - בידי Kaiser Jeep Corporation. הבעלים הראשונים של Jeep היו Willys-Overland. עדיין, הם לא היו הראשונים שהמציאו את Jeep . אז מי זה היה? בואו נלך לפי הסדר.

מכונית שהפכה לאגדה ושמה הפך לשם דבר המאפיין לקבוצה שלמה של רכבי שטח. לעתים קרובות מאוד, אנחנו לא אומרים "SUV" וגם לא "רכב שטח", אלא - "ג'יפ". האמריקאים מקשרים את הJeep עם רכב שטח צבאי שלקח חלק בניצחון במלחמת העולם השנייה.

כיצד הופיעה המילה "Jeep"?

ישנם ארבע גרסאות שונות לכך...

הגרסה הראשונה והמוכרת ביותר טוענת כי המילה ג'יפ מגיעה מהקיצור GPW, שהופיע על כלי רכב צבאיים אמריקאים במהלך מלחמת העולם השנייה. G - מסמל את העובדה שמדובר בהזמנה ממשלתית, P סמל למכונית עם בסיס גלגלים של עד 80 אינץ', W מסמלת את המותג Willys. מכוניות אלה ייצרו על ידי חברת Ford Motor על פי המפרט הטכני של Willys.

על פי גרסה אחרת, השם "Jeep" הופיע בשל הדמות המצוירת המפורסמת של יוג'ין הג'יפ (Eugene the Jeep) מתוך הסרט המצויר על המלח פופאי. השם של החיה המצחיקה הזו הוזכר בהקשר של כל דבר כמעט באותה התקופה. נהגים צבאיים, אנשים בעלי חוש הומור, נהגים יומרניים ברכבי שטח בשטח קשוח ומורכב קבלו את שם החיבה "ג'יפים" באותה התקופה בעקבות היוג'ין הג'יפ המוזר.

יש גם גרסה שלישית. לדבריה, השם התפתח משמו המקורי של רכב הפיקוד הקדום יותר השוקל ¾ טון ה- Peep, שזכה לשם Jeep במהלך תרגיל צבאי בשנת 1940.

ובכן, הגרסה האחרונה, הרביעית, טוענת כך: על פי הסיווג שאומץ על ידי צבא ארה"ב, "Willys MB" נכנס לקטגוריה של "General Purpose" (כלי רכב למטרות כלליות), בצורה מקוצרת - "g-pi" - "gp" או "jp". מכאן נוצרה המילה Jeep.

מי "המציא" את Jeep?

הרכב הראשון שקיבל מאוחר יותר את השם Jeep, כלל לא תוכנן על ידי Ford או Willys , אלא על ידי חברת הרכב הלא ידועה כיום בשם American Bantam, שלמעשה עסקה בהרכבה וקידמה את גרסת הספורט של Austin Seven הבריטית לשוק האמריקאי בשם Bantam-60. אך כאשר, בשנת 1940, התקבלה פקודה מהצבא האמריקני להתחיל בפיתוח ותכנון של מכונית 4WD קלה מסדרת "רבע טון", Bantam השקיעה את כל מאמציה בפרויקט החדש. אחרי 5 ימים בלבד, דבר ששבר את כל שיאי המהירות, הציג המהנדס הראשי של החברה קרל פרובסט דגם של הרכב הצבאי העתידי, שכיום מוכר בכל העולם כ"Jeep". לאחר שעבר את מבחני השטח, ביצעו Bantam שינויים משמעותיים בעיצוב המכונית וקיבלו חוזה לייצור 1,500 רכבים, שרובם יועדו לבריטניה, ומשם לחכירה והשאלה לברית המועצות. אומרים שאפילו מרשל ז'וקוב נהג ברכב הJeep האמריקאי.

הרכב הראשון שקיבל מאוחר יותר את השם Jeep, כלל לא תוכנן על ידי Ford או Willys , אלא על ידי חברת הרכב הלא ידועה כיום בשם American Bantam.

הצבא האמריקני כל כך אהב את הקונסטרוקציה של Jeep, שאפילו ללא הסכמתו של American Bantam העביר את השרטוטים של Jeep לWillys ו Ford שקיבלו בעקבות זאת חוזים גדולים ליצורם. כך הופיעו מכוניות Willys MB ו Ford GPW .חברת Bantam נאלצה לפנות את המקום, אך לנצח תישאר בהיסטוריה כיוצרת המקורית של "Jeep".

הכינוי הבלתי פורמלי "Jeep" הפך לרשמי במהלך השקת מכונית Bantam החדשה. על מדרגות הקונגרס בתחילת 1941 העניק אחד מנהגי המבחן הצבאיים את כינוי הצבאי "Jeep" באוזני הכתב של הוושינגטון פוסט. למחרת אמריקה כולה ואחר כך כל העולם כולו, השתמשו בשם זה ולא בשום שם אחר לרכבי השטח האלה. בשנת 1945 הוא הפך לסמל מסחרי של Willys-Overland ולמותג Jeep הרשמי בשנת 1950.

ההיסטוריה של Jeep לאחר המלחמה. רכבי שטח אגדיים.

לאחר תום המלחמה החליטה Willys להתאים את הג'יפים האהובים כל כך על הצבא למטרות אזרחיות. כלפי חוץ, ה"התאזרחות" כללה נוכחות של דלת אחורית מתקפלת, מגבים ומכסה של מיכל הדלק על הפגוש האחורי. כך, בשנת 1949 הופיעה למעשה מכונית 4WD בעלת שבעה מושבים, שהייתה "סבו" של הJeep Grand Cherokee המודרני, אולי המכונית הפופולרית ביותר בתולדות Jeep.

לאחר מכן יצא Station Wagon שהפך לקודמתו של Jeep Wagoneer. אגב, Wagoneer הוא הרכב הראשון עם תיבת הילוכים אוטומטית, העיצוב והנוחות של מכונית נוסעים המושלמת לביצועי שטח. השילוב של הנעה לכל ארבעת הגלגלים בשילוב עם תיבת הילוכים אוטומטית היה ברכב זה בשימוש לראשונה. מנוע "Tornado "של Wagoneer היה בעל יחידת גל זיזים עליונה.

Cherokee הראשון הופיע בשנת 1974. הוא היה בעל שתי דלתות והוא תוכנן ויועד לקהל צעיר יותר מ- Wagoneer. אמנם, למעשה, זה היה אותו Wagoneer! אבל רק בגרסת שתי דלתות, עם אפשרויות לבחירת צבעי ג'אנטים ומרכב שונים, עם מושבים מתכווננים, הגה ספורטיבי וקווי גוף שהפכו לסמל של סגנון בשנות ה-70. Cherokee SJ נולד להיות אגדה. כאשר הושק Cherokee בעל 4 הדלתות, JEEP הייתה המכונית היחידה בשוק המכוניות הקומפקטיות שהציגה רכב בעל ארבע דלתות ושתי מערכות AWD CommandTrac ו- SelectTrac. אגב, אחד מדגמי הטנדר של Cherokee עם תא נהג נשלף - JEEP CJ-8 SCRAMBLER - היה אחד הרכבים האהובים על נשיא ארה"ב רונלד רייגן.

JEEP CJ-8 SCRAMBLER - היה אחד הרכבים האהובים על נשיא ארה"ב רונלד רייגן.

בשנת 1990 הושק רכב השטח XJ . זה היה דגם הCherokee בצבע אדום בוהק. בשבע שנות ייצור הפך Cherokee לדגם הפופולרי ביותר של תאגיד קרייזלר באירופה. בשלב הבא הופיע הGrand Cherokee. השקתו קשורה לציון 50 שנה למותג Jeep, שלכבודו שחררה Chrysler סדרה חדשה של Cherokee עם מנוע 4 ליטר PowerTechSix בעלת 190 כוחות סוס. Jeep Grand Cherokee הפך לרכב שטח שעבר את כל הסטנדרטים של המכונית פנאי-שטח שהיו באותה תקופה. בסוף שנות ה-90 Grand Cherokee שוב העלה את תקן ה SUV לרמה חדשה והגיע לשיאים חדשים בסטייל ובמותרות. הרמה הגבוהה ביותר של פתרונות טכניים, אחד מהם הוא אפשרות המעבר בין מצבי הנעה לארבעה גלגלים, הפכה את הGrand Cherokee שוב למובילה בשוק ברכבי שטח.

לאחר שסיים בהצלחה את Grand Cherokee, צוות העיצוב של Jeep לקח על עצמו פרויקט חדש ה Wrangler - צאצא של Willys, שממנו החלה ההיסטוריה של החברה. הדור השני של Jeep Wrangler הושק בשנת 1996. Wrangler ממשיך את מסורת רכבי השטח ומשלב יכולת מעולות של תמרון בשטח, בטיחות, מהירות ונוחות בסטנדרטים של איכות אמריקאית.

כיום מוצעים דגמי Jeep ביותר מ-120 מדינות ברחבי העולם, ומספר הרכבים הנמכרים תחת המותג Jeep המפורסם עלה על 9 מיליון (נתונים נכונים לשנים 2011-2019).

כיום מוצעים דגמי Jeep ביותר מ-120 מדינות ברחבי העולם, ומספר הרכבים הנמכרים תחת המותג Jeep המפורסם עלה על 9 מיליון (נתונים נכונים לשנים 2011-2019). לאורך 70 שנות היסטוריה של המותג הרכבים המהירים והאמינים של Jeep תמיד היו הגיבורים. לא רק בתנאי מלחמה, אלא גם בחקלאות, בנסיעות שטח, בפעולות חילוץ וסיוע לצוותים באסונות טבע.

העשורים שחלפו היוו לJeep דרך ליישום החלטות גורליות ויצירת מכוניות המכתיבות את האופנות המשתנות, החל מדגם Willys MB שיוצר בזמן המלחמה ועד לדגמים מודרניים. כיום לאחר שהמותג שולט לראשונה בנישת כלי הרכב הספורטיביים, חברת Jeep ממשיכה להוביל את מפת רכבי הSUV ורכבי השטח.